Av tüfeği sahiplerine 1 Mart uyarısı

İçişleri Bakanlığı silah ruhsatlarını tek kartla birleştiren projesine yönelik bilgilendirmede bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nın yürüttüğü Ateşli Silahlar Projesi (ASİP) silah ruhsatlarını tek kartta birleştirecek.

Halihazırda kullanılmakta olan Silah Ruhsat Programı’nın teknolojik imkan ve ihtiyaçlara cevap verememesi üzerine hazırlanan Ateşli Silahlar Projesi’nin (ASİP) devreye alındı. Yivsiz tüfek ruhsatnamelerinin 1 Mart’a kadar yeni nesil kartlarla değiştirilmesi gerekiyor. Yivsiz tüfek (av tüfekleri) ruhsatlarının 1 Mart 2023, silah ruhsat kartlarının ise 17 Temmuz 2025 tarihlerine kadar yenilenmesi gerektiği hatırlatıldı.

ASİP projesi ile yivli ve yivsiz silahlara ait çok sayıda silah ruhsatının, taklit edilemez, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerini taşıyan çip veya karekod bulunan bir kartta toplanması, pasaport, sürücü belgesi ve özel güvenlik kimlik kartlarında olduğu gibi tek merkezden düzenlenmesi amaçlandı. Yivsiz tüfek ruhsatnameleri 5 yılda bir değiştiriliyor. Bu çerçevede av tüfeği sahiplerinin, 1 Mart 2023 tarihine kadar yivsiz tüfek ruhsatnamelerini yeni nesil yivsiz tüfek kartlarıyla değiştirmeleri gerekiyor. Bunun için ilçe merkezinde yaşayanlar bağlı bulundukları emniyet müdürlüklerine, kırsalda yaşayanlar ise yine bağlı oldukları jandarma komutanlıklarına eski silah ruhsatlarını alarak başvurmak zorundalar. Yivsiz tüfek ruhsatnamesi için yeni yılda vergi dairelerine yapılan başvuru ücreti 178 lira 50 kuruş, Ziraat Bankası’na ödenen yivsiz silah ruhsatname kartları ise 200 lira olarak belirlendi. Yeni ruhsatlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce düzenlenerek vatandaşın ikamet adresine PTT aracılığı ile gönderilecek.

Yivsiz tüfekler için 1 Mart 2023 tarihinden sonra yapılan başvurulara 2 bin 864 lira idari para cezası işlemi uygulanacağını belirtildi. Ruhsatsız yivsiz av tüfeği yeniletmemek ve bulundurmakta bu doğrultuda değerlendiriliyor. Ayrıca ilgili tarihten sonra yenilenmiş ruhsatların son geçerlilik süresi dolduğunda 5 yılda bir yenilenmesi gerekecek. Süresi dolduğunda 1 aylık zaman var, bu sürede başvuru yapmayanlar da aynı cezaya maruz kalacak. Kaynak Bursa hakimiyet

About Post Author

Previous post Çok yakında gökyüzünde uçan ölü kuşlar görmeye hazırlanın
Next post Deprem sonrası kimyasal sızıntı ihtimali: Bir ekolojik felaket yaşıyor olabiliriz