Çok nadir görülen ve Türkiye’de 12 çift olduğu belirtilen bozkır kartalının korunması için Bozkır Kartalı Ulusal Eylem Planı hazırlanıyor.

DUVAR – Türkiye’de 12 çift kalan ve çok nadir görülen bozkır kartalının korunması için eylem planı hayata geçirilecek. Bu kapsamda hazırlanan Türkiye’deki Nesli Tehlike Altındaki Türler İçin Eylem Planlarının Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi’nde, bozkır kartalının çoğaltılması hedefleniyor.

Projenin yürütücülerinden yaban hayatı uzmanı Süreyya Cevat İsfendiyaroğlu, “Koruma çalışmalarıyla bunların burada kalmasını, gelecek nesillere intikal etmesini sağlayabiliriz” dedi.

Süreyya Cevat İsfendiyaroğlu

‘ÇÖZÜM HARİTASI ÇIKARACAĞIZ’

AA’nın haberine göre, Türkiye’de 12 çift bozkır kartalı olduğunu değerlendirdiklerini aktaran İsfendiyaroğlu, “Proje kapsamında Konya kapalı havzasında 40 gün boyunca saha çalışması yaptık. Tuz Gölü, Karapınar ve Ereğli başta olmak üzere çevredeki sulak alanlarda gözlemlerde bulunduk. İyileştirme çalışmaları yaparak bölgede daha çok kartalı cezbedebiliriz ve koruma çalışmalarıyla bunların burada kalmasını, gelecek nesillere intikal etmesini sağlayabiliriz” diye konuştu.

İsfendiyaroğlu, bozkır kartalının Kazakistan, Rusya ve Moğolistan’da görüldüğüne işaret ederek, şöyle devam etti: “Nesli azalma tehdidi altında. Eskiden Romanya’ya kadar gidiyordu. Fakat işte son yüzyıl içinde buradaki bulunan yavru çıkaran kartalların tamamına yakını kaybolmuş. Popülasyon da sadece Orta Anadolu çevresindeki steplerde bulunuyor. Burası çok baskı altında bir ekosistem. Bunu beraberce nasıl koruyabiliriz, araştırmaya çalışıyoruz. Alan bazında problemleri inceledik ve araştırdık. Yani kartal yumurtaya otururken ne gibi problemlerle karşılaşıyor, yavruları bekleyen tehlikeler nedir’ bunların hepsini listeledik, çözüm aramaya çalışıyoruz. Bozkır Kartalı Ulusal Eylem Planı ile çözüm haritası çıkaracağız.”

’20 ÇİFT BOZKIR KARTALI HEDEFLİYORUZ’

Bu eylem planına ilişkin hedefleri anlatan İsfendiyaroğlu, “Beş yıl içinde 12 çift olan bozkır kartalının 20 çifte kadar çıkarabileceğimizi umut ediyoruz. Ulaşılabilir bir hedef. Bozkır kartalı ülkemizde üreyen küresel ölçekte nesli tehlike altındaki kartallardan biridir. Bozkır kartalı köşeli kanatlara sahip, uçuşta en uzun parmakları gösteren kuşlardır. Erken yaş gruplarında uçuşta kanat altında beyaz kalın bir bant bulunuyor. Bu özelliğe sahip tek kartal. Batıda kuş gözlemciliği yaygın bir hobi. Onların bu türü görmek için geleceği yer, Türkiye” ifadelerini kullandı. kaynak duvar

About Post Author

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Doğaseverlerin gözdesi korunan alanlara yapılacak yatırım bu yıl 85 milyon lirayı bulacak
%d blogcu bunu beğendi: