Avdoğa Dergisi / Kamil Üçbaş

Sürdürülebilir bir avcılık için el ele..

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde bilinçsizce kullanılan zirai tarım ilaçları nedeniyle türler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 1

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından olan Samsun’daki 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti alarm vermeye başladı.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 2

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, 359 kuş türünün bulunduğu, çok sayıda gölü, sazlık alanları, subasar çayırları ve biyolojik çeşitliliğiyle de dikkat çeken deltanın, bilinçsizce kullanılan zirai tarım ilaçları nedeniyle tehlike altında olduğu belirtildi.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 3

TÜRLER TESPİT EDİLMEDEN YOK OLUYOR

OMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, bilinçsizce kullanılan tarım ilaçlarının deltanın biyoçeşitliliğine, toprak yapısına, kuş türlerinin nesillerine, manda yetiştiriciliğine, göllerde yaşayan canlı türlerine, balıklara zarar verdiğini, hatta birçok türün tespit edilmeden yol olduğunu belirterek, deltanın geleceği için büyük çapta organik tarım yapılması gerektiğini ifade etti.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 4

Prof. Dr. Sebahat Sullivan, Kızılırmak Deltası’nın Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, “Ramsar Sözleşmesi altında, sit alanı ve doğal koruma alanıdır. Ama son yıllarda insan ve tarım faaliyetlerinin artış göstermesi, kimyasal ilaç ve gübrelerin kullanılması deltanın biyoçeşitliliğine inanılmaz zarar veriyor. Dozunda, uygun zamanda kullanılmadığında ve uygun ilaçlama yapılmadığında tehlikeli yan etkiler ortaya çıkıyor” dedi.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 5

Sullivan sözlerine şu şekilde devam etti:

“İnsanlarda kalp hastalıklarını, kanser vakalarının artmasını, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkları hem insanlarda hem hayvanlarda anormal doğumları bile etkiliyor. Örneğin, deltada danaburnu dediğimiz bir zararlı var, bu zararlıya karşı 1990 yıllarda yoğun bir ilaçlama yapılmış. Bunun sonucunda ise leyleklerin sayısında ciddi bir azalma olduğu görülmüştür. İlaçlama azaltıldığında ise sayının arttığı tespit edilmiştir. 

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 6

Bu kimyasal ilaçlar, kuşların yumurtalarının oluşmamasına ve nesillerinin tükenmesine de neden oluyor. 350’den fazla kuş türünün bulunduğu delta çok önemli bir ekosistem alanıdır. Ayrıca yine delta, manda üreticiliği açısından da çok önemli bir yer. Sulak alanda dolaşan mandalar, kimyasal ilaçların ulaştığı suları içiyor. Bu nedenle zehirlenmeler görülüyor.”

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 7

Deltadaki göllerde de kimyasal birikim olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sullivan, “Bu durum plankton, alglerin gelişmesini ve orada yaşayan balıkları da etkiliyor. Bu zirai ilaçlamalardan dolayı her yıl binlerce mikroorganizma yok oluyor, faydalı tüm türleri de etkilemiş oluyor. Ayrıca bu ilaçlar, mikroorganizma ve canlıların arasındaki ilişkiyi bozduğu için toprak yapısında değişimler, fakirleşmeler meydana geliyor” dedi.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 8

Çiftçilerle yapılan görüşmelerde de tarıma ilk başladıkları dönemle kıyaslandığında toprak yapısının çok değiştiğini, sertleştiğini söyleyen Sullivan, “Bu durum kullanılan yoğun tarımsal ilaçların ve gübrelerin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında deltadan sediment ve su örnekleri alınmış, 13 ilaç grubu bulunmuştur.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 9

“ESKİMOLARIN DIŞKISINDA BİLE BULUNMUŞ”

1940’lı yıllardan beri bu kimyasal ilaçlar kullanılıyor. Örneğin, DDT denilen ilaç yıllarca kullanıldı, bazı ilaçlar ayrıştığında daha zehirli birleşiklere dönüşüyor, DDT’de olduğu gibi. Kutuplarda yaşayan Eskimoların dışkısında bile bu ilaç bulunmuş. Bunun anlamı ise biz ilacı burada kullanıyoruz ama bir döngü var, bu kimyasal ilaçlar dünyanın her yerine, okyanusun diplerine kadar bulaşıyor. Bu ilaç 1981 yıllarında yasaklandı ama bazı ülkelerde kullanımı devam ediyor” şeklinde konuştu.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 10

Deltayı korumak için öncelikle tarım yapan vatandaşların dikkatli olması gerektiğini, bir zararlıyı veya hastalığı gördüklerinde bunun doğru teşhis edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Sebahat Sullivan, “Mutlaka tarım müdürlüklerine veya biz üniversitelere gelerek, teknik elemandan bu zararlının ve hastalığın ne olduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Bir hastalık veya zararlı gören çiftçi, komşusu ne yapıyorsa aynısını yapabiliyor. Bu çok yanlış bir yöntem, önce doğru teşhis yapmak gerekiyor, sonra o zararlıyı etkileyecek doğru doz ve ilaç nedir, hangi zamanda yapılması gerekiyor, bunların bilinmesi lazım. 

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 11

“DELTA İÇİN ORGANİK TARIM YAPILMASI GEREKİYOR”

Bu konuda devletin yaptırım uygulaması ve kurallara uymayanlara da para cezası verilmesi gerekiyor. Tüm bunların önüne geçmek için deltada büyük çapta organik tarımın yapılması gerekiyor. Tarımsal ilaçlar yerine biyolojik mücadele etmenlerinin devreye sokulması lazım, bunlar deltanın yapısının ve ekosisteminin korunması noktasında çok önemli” dedi.

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 12
Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 13
Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi - 14

kaynak ntv

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

%d blogcu bunu beğendi: