Şırnak’ta, Cudi Dağı’na ‘gazella gazella’ türü 40 ceylan bırakıldı. Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, “Ceylanların yarısı dişi yarısı erkek olmak üzere doğayla buluştu. Cudi Dağımız, biyolojik çeşitliliği ile hayvan çeşitliliği itibari ile son derece zengin” dedi.

Şanlıurfa’daki 75’inci Yıl Ceylan Üretme İstasyonu’ndan getirilen nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan ‘gazella gazella’ türü 40 ceylan, düzenlenen törenle Cudi Dağı’na bırakıldı.

Üçağaç köyü Bestabelek mezrasında yapılan törene, Vali Ali Hamza Pehlivan, Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Cizre Kaymakamı Mehmet Tunç ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek katıldı.

Geçen yıl da 50 ceylan Cudi Dağı’na bırakılmıştı. Yavrulayan ceylanlar ile birlikte sayısı 65’e ulaşan ceylanlara ek olarak bugün 40 ceylan Cudi Dağı’na salıverildi. 20si erkek 20si dişi olan ceylanlar kapıların açılması hızlı bir şekilde Cudi Dağı’na doğru yol aldı.

“TOPLAM SAYI BİR YIL İÇERİSİNDE 105’E ULAŞTI”

Törende konuşan Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa ceylan yetiştirme çiftliğinde yetiştirilen 50 ceylanı Cudi Dağı’na bırakmıştık. Geçen süre zarfında gördük ki, ceylanlar burada yaşamlarını son derece iyi bir şekilde devam ettirdiler ve bunun doğal bir göstergesi olarak yavruladılar, çoğaldılar ve o sayı 65’e çıktı.

SIRNAK’IN SILOPI ILCESINDE BULUNAN CUDI DAGI’NA GAZELLA GAZELLA TURU 40 CEYLAN SALIVERILDI. FOTO: MEHMET SELIM YALCIN/SILOPI(SIRNAK),(DHA)

Bugün de Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzün himayesinde 40 ceylanı doğayla buluşturmak üzere bir araya geldik. Dolayısıyla toplam sayı bir yıl içerisinde 105’e ulaştı. Bu ceylanların yarısı dişi yarısı erkek olmak üzere doğayla buluştu.

Cudi Dağımız, biyolojik çeşitliliği ile hayvan çeşitliliği itibari ile son derece zengin. Bu nedenledir ki burayla ilgili milli park projesini geçen yıl başlattık.” kaynak haber global

About Post Author

Previous post Senegal’de tehlikeli safari turu: Bu kez kafeste insanlar var
Next post Ömerli Barajı’nın çevresi çöplüğe döndü: Köylüler durumdan şikayetçi
%d blogcu bunu beğendi: