Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yaban hayvanlarını korumak maksadıyla Tarsus-Pozantı Otoyolu’na inşa edilen Orman Ekosistem Köprüsü yaban hayvanlarının inançlı geçiş rotası oluyor.

AA’nın haberine nazaran Bakanlıkça otoyollarda alt ve üst geçitlere yapılan ekolojik köprüler yaban hayvanlarının yolun karşısına rahat geçmesine imkan sağlıyor.

Akdeniz’i, Toros Dağları üzerinden İç Anadolu’ya bağlayan Tarsus-Ankara Otoyolu’nun Gülek Boğazı mevkisinde 2012’de yapılan Orman Ekosistem Köprüsü de yaban hayatı için kıymetli pozisyonda bulunuyor.

Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 7. Bölge Müdürlüğü takımları, hayvanlara inançlı geçiş sunan köprüdeki hareketliliği son bir yıldır fotokapanlarla takip ediyor.

Gruplar, fotokapana takılan yaban keçisi, kurt, vaşak, yaban domuzu, oklu kirpi, tilki, tavşan üzere çok sayıda yaban hayvanının davranışları ve mevsimsel hareketleriyle ilgili bilgiler de topluyor.

“YABAN HAYATINA KIYMETLİ KATKI SAĞLIYOR”

Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, son yıllarda ekosistem köprülerinin sayısının arttığını söyledi.

Ekosistem köprülerinin ehemmiyetine dikkati çeken Çangır, “Ekosistem köprüleri yaban hayatına, hayvanların popülasyon artışına çok kıymetli katkı sağlıyor ve habitat bütünlüğünü temel alıyor. Mevsim koşullarına nazaran de hayvanların hareketliliğine imkan veriyor. Hayvanlar bu köprüleri kullanarak mevsim kurallarına nazaran durum alıyor. Örneğin, kuzey bakıda hava soğukluğu artıyorsa güney bakıya geçiyor. Oradaki yem gereksinimini daha fazla karşılıyor. Yaz aylarında sıcak hava kurallarında da kuzey bakılar tercih etmektedir. Onun için ekosisteme direkt katkısı bulunmaktadır” diye konuştu.

Çangır, sorumluluk alanlarındaki ekosistem köprüsünde fotokapanla izleme yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Diğer alanlarımızda olduğu üzere bu alanlarda da ekosistem köprüleri, kullanan yaban hayvanlarının çeşitlerini, kullanım sıklığını ve mevsimsel koşullara nazaran hareketlerini belirlemek ve varsa kaçak avcılıkla çaba etmek gayeli da kullanılmakta. Ekosistem köprülerinin sayılarının her geçen gün artması bizleri şad etmektedir. Yaban hayvanlarının her türlü hareketlerini, bu geçitlerde cins ve tıp olarak takip etmekteyiz.

Onun için hayli değer arz etmektedir. Bölge Müdürlüğümüzde gaye çeşidimiz yaban keçisidir. Başta yaban keçilerimiz olmak üzere çakal, kurt, tavşan, oklu kirpi ve gibisi farklı cinste yaban hayvanlarının buradan geçtiğini görmekteyiz.” kaynak habertürk

Previous post Yaban hayatı için su yalakları oluşturuldu
Next post Otomobilin çarptığı çizgili sırtlan öldü
%d blogcu bunu beğendi: