19 Mayıs 2021

Avdoğa Dergisi / Kamil Üçbaş

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Çiftçinin ‘leylek’ takvimi “Ekim ve dikime leyleklerin gelmesiyle başlıyoruz.

Amasya’nın Eymir Mahallesi’nde leylekler çiftçiye yüz yıllardır rehberlik ediyor. Mahalleli “Ekim ve dikime leyleklerin gelmesiyle başlıyoruz. Geliş gidiş arasındaki zaman en verimli olan zaman” diyor.

.Çiftçinin ‘leylek’ takvimi

Mahallenin en yaşlılarından 86 yaşındaki Ekrem Ayaz, leyleklerin bölgeye 20 Şubat’tan itibaren gelmeye başladığını ifade ederek, “Leylekler çiftçilere çok uzun yıllardır rehberlik eder, ben çocukken de bu leylekler vardı. Ne zamandan beri varlar bilinmiyor, onlar gelince mahsulümüz bereketlenir. Leyleklerin geliminde mahsullerin çapaları çıkıyor” dedi.

“300 YILDIR GELİYORLAR”

Mahalle muhtarı Cemalettin Öztürk, “Bu bölgeye ne zaman geldiklerini bilmiyoruz. Yaşlıların söylediğine göre kimisiseferberlik, kimisi 300 yıl diyor” diye konuştu.

“DİJİTAL SAATLERE DEĞİŞİLMEZ”

“Hayvanlar hissiyatlı varlıklar, doğanın şartlarından nasıl faydalanacaklarını biliyorlar” diyen Öztürk, “Biz de onları bu yönleriyle kendimize rehber ediniyoruz. Bu leylekler bizim dünyada hiçbir dijital ve mekanik saate değişmeyeceğimiz doğal saatimiz. Her şeyimizi onlara göre ayarlıyoruz. Leylekler geldi ise verim güzel, leylek gitti ise mahsulümüzü almaya ve hayvanlarımızı kestirmeye başlıyoruz. Mahallemizde ekim dikim ve tarla işleri leyleklerin gelmesi ile başlıyor” ifadelerini kullandı.

Öztürk sözlerini, “Elektrik İdaresi direğin üzerinde yuva var diye direği yıkmamış. Üzerinde herhangi bir kablo ya da enerji iletim hattı yok. Sadece leylekler için buraya bırakılmış” şeklinde tamamladı. (İHA) kaynak sözcü

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..