Marmara Gölü’ndeki kuş sayısı belli oldu, en fazla sakar mekenin olduğu tespit edildi.

Manisa’da ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü’ndeki kuşların sayısının tespiti için çalışma yapıldı. Bölgede 23 bin ile en fazla sakar mekenin olduğu tespit edildi. 

.Marmara Gölü’ndeki kuş sayısı belli oldu

Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sınırlarındaki ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü’nde, Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nce 2021 yılı kış ortası su kuşu sayımı (KOSKS) yapıldı.

ÇOĞUNLUK SAKAR MEKELERİN

15 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında yapılan çalışmada kış aylarındaki kuraklık nedeniyle derinliği 40 santimetreye kadar inen, son yağışlarla su seviyesi yükselen gölde, 23 bin sakar meke, 8 bin 600 çamurcun ördeği, 3 bin 806 yeşilbaş ördek, 7 bin 292 elmabaş pakta kuşunun yanı sıra nesli tehlike altında bulunan 952 adet tepeli pelikan sayıldı.

Kuş sayımında biyolog ve uzman akademisyenlerden faydalandıklarını belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, şunları söyledi:

* Manisa kuş zenginliği bakımından ülkemizin sayılı illerindendir. Gölmarmara sulak alanımız mevcut. Her sene sulak alanlarımızda kuş sayımı yapıyoruz. Bu sene de faaliyetimizi biyologlar, uzman akademisyenlerimizle birlikte yürüttük.

* Geçen seneye göre çok fazla bir artış yok, aynı sayıda devam ediyor. Nesli tehlike altında bulunan tepeli pelikanın Manisa’da görülmesi ise bizleri mutlu etti. Aynı zamanda yaban hayatına da destek oluyoruz. Yaban hayvanları için doğaya 9 ton yem bırakıldı.

* Dünyada yaşanan kuraklığı nispeten ülkemizde de görüyoruz ama DSİ, Kaymakamlık ve bizler Gölmarmara’yı gelecek nesillere aktarmak için projelerimizle koruyoruz. (DHA) kaynak sözcü

About Post Author

Previous post Hayatında ilk kez gördüğü bir meyve hakkında masum bir soru sordu ülkeyi ikiye böldü..
Next post Estonya’nın başkentinde yollar kurbağalar için kapatıldı