Home / Genel / Rusya’da yaşayan 600 Sibirya kaplanından biri öldürüldü

Rusya’da yaşayan 600 Sibirya kaplanından biri öldürüldü

Rusya’da kaçak avcılar, nesli tükenme tehlikesi altındaki bir Sibirya kaplanını avladı. Adı açıklanmayan kişiler 7 Mart’ta, Federal Güvenlik Servisi’ne bağlı Sınır Muhafıza Birimi tarafından hayvanın postunu, kemiklerini, etini ve kafasını satmaya çalışırken yakalandı.

Rusya'da yaşayan 600 Sibirya kaplanından biri öldürüldü

Avcılar Sibirya kaplanı avlamak ve satmaktan suçlu bulundukları takdirde 5 ila 8 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Siberian Times’ın haberine göre yetkililer, avcılara emri veren kişi veya kişilere dair soruşturmanınsa sürdüğünü bildirdi.

Geleneksel Çin tıbbına göre bu hayvanın parçaları pek çok hastalığı iyileştiriyor. Dolayısıyla Sibirya kaplanı çok rağbet görüyor.

Veriler, Rusya’da sadece 600 Sibirya kaplanı kaldığını gösteriyor. Bu yüzden avlanan her bir hayvan, popülasyonun büyük zarar görmesi anlamına geliyor.

KAÇAK AVCILAR DAHA ÖNCE DE YAKALANMIŞTI

Kasım 2020’de de Sibirya kaplanı postu, dişleri, pençeleri ve kemiklerini satmaya çalışan iki kaçak avcı yakalanmıştı.

Bununla birlikte son yıllarda devlet destekli koruma programlarıyla bu canlıların sayıları yavaş yavaş artmaya başladı. Rusya’da son 10 yılda hayvanların sayısının yüzde 15 arttığı belirtilirken, Çin de bu hayvanları korumaya yönelik girişimlerde bulunuyor.

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

“Mavi kaplumbağa” yağlı boya ile boyanmasıyla ilgili soruştur başlatıldı.

Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’nde kara kaplumbağasının yağlı boya ile boyanmasıyla ilgili inceleme başlatıldı. …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..