Konya’daki Obruk Gölü’nde su seviyesi 33 yılda 28 metre düştü. Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, “Eğer biz yer altı sularını bu şekilde kullanmaya devam edersek bir gün susuz kalacağımız gerçeğiyle karşı karşıya kalacağız. Dolayısıyla tedbirlerin acilen alınması gerekiyor” dedi.

.Obruk Gölü’nde 28 metrelik azalma! ‘Acilen tedbir alınmalı’

Konya’da, özellikle Karapınar ilçesinde irili ufaklı 600’e yakın obruk yer alıyor. Bazılarının dibinde su bulunurken, bazılarının ise zemini kuru oluyor.

Konya- Aksaray karayolunun 70’inci kilometresinde, Kızören mevkiinde oluşan obruk ise içinde tatlı suyun birikmesiyle göle döndü. 300 metre çapında, 145 metre derinliğe sahip Obruk Gölü, Kapadokya güzergahında olduğu için de özellikle Çin ve Kore’den gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

(FOTO: DHA)

Tur otobüsleriyle doğal güzelliği görmek için gelen turistler, obruğun eşsiz görüntüsü karşısında fotoğraf çektiriyor. Bulunduğu mahalleye ve bitişiğinde Selçuklular döneminde yapılan hana ismini veren Obruk Gölü, yazın ilk aylarında koyu lacivert ve yeşil olan renginin yaz ilerledikçe çivit mavisi, berrak hal alma özelliğini taşıyor.

Yer altı su seviyesinin 45 metre derinliklerine kadar düştüğü Konya Ovası’ndaki diğer göllerde olduğu gibi Obruk Gölü’nde de su seviyesi azaldı. 1988’deki fotoğraflara bakıldığında su seviyesi yüzeydeyken, şimdi 28 metre azaldı.

Obruk Gölü’nün 1988’deki hali. (FOTO: DHA)

“YER ALTI SULARIMIZ 40-45 METRE DÜŞTÜ”

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Fetullah Arık, “Bölgedeki birçok obrukta su vardı. Çıralı Obruğu, ‘Kızören Obruğu’ dediğimiz Obruk Gölü’ne yakın bir obruktur. Burada yer altı su seviyesi 80’li yıllara kadar çok yukarıdaydı. Hatta Devlet Su İşleri, Tımraş Obruğu’nda, Kızören Obruğu’nda su alma yapıları kurup, tarımsal sulamada kullanıldı ama şu anda gittiğiniz zaman göreceksiniz ki oradaki su alma yapısı askıda yani yer altı suyu oradan daha aşağı düşmüş. Bu yer altı sularımız 40- 45 metre düştü, dememizin en önemli kanıtlarından bir tanesidir” dedi.

(FOTO: DHA)

“BÖLGEDE ÇÖL ŞARTLARI HAKİM”

Prof. Dr. Arık, sözlerine şöyle devam etti:

“O bölgedeki Çıralı obruğunda da geçmişte çok iyi bir su yüksekliği varken, şu anda tamamen kurumuş vaziyette ve obruğun tabanında yeni bir obruk da oluşmaya başlamış. Bunlar yer altı suyunun çekildiğinin ciddi bir şekilde göstergeleridir.”

“Bu havza içerisinde yer altı sularının akım yönü genellikle güneyden kuzeye Tuz Gölü’ne doğru. Bütün havzanın aldığı yağış Türkiye ortalamasının kat kat altında, yarısından bile az. Bölgedeki yağışları uluslararası değerlendirdiğimizde bölgede çöl şartları hakim.”

(FOTO: DHA)

“Kızören obruğu dediğimiz Obruk Gölü’nde su seviyesi 1988 yılında yüzeye sadece 1-2 metre varken şu anda en asgari 28 metre su düşümünden bahsediyoruz. Eğer biz yer altı sularını bu şekilde kullanmaya devam edersek bir gün susuz kalacağımız gerçeğiyle karşı karşıya kalacağız.”

“Dolayısıyla tedbirlerin acilen alınması gerekiyor. Alınacak tedbirlerde su kullanımının mutlaka kontrollü, tasarruflu ve verimli olması gerekiyor çünkü yağışları artırma şansımız yok. Oradaki jeolojik yapıyı değiştirme şansımız yok. Kontrol edebileceğimiz tek bir şey var, o da yer altı suyu kaynaklarıdır.” (DHA) Kaynak sözcü

Previous post Yıllardır vahşi doğada yaşayan koyun Baarack, 35 kiloluk yükünden kurtuldu
Next post Bolu Kanlıca Mantarı coğrafi işaret aldı
%d blogcu bunu beğendi: