Konya Ovası’nda kuraklık alarmı

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası, 6 aydır yeterli yağış alamadığı için kuraklık alarmı veriyor.

 • 01Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - HaberKaratay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, Konya Ovası’ndaki kuraklığın alarm verdiğini belirterek “Çok kurak bir dönem geçiriyoruz. 31 ilçemizin 28’ine yakınında yağış yoktu. Tabiri caizse ova alarm veriyor. Acilen bu bölgeye su aktarılması gerekiyor. Bir an önce tedbir alınması lazım. Mavi Tünel olmasaydı Konya’nın Çumra ve Karatay ilçelerinde tarım bitmiş olacaktı. Allah’tan ümit kesilmez ama yüzde 10’luk bir rekolte düştü. Yağış olmazsa gelmezse rekolte diye bir şey kalmayacak.” dedi. 
 • 02Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - Haber2 milyon 200 bin hektarlık bir ekim alanına sahip Konya’da yıllık yaklaşık 2.5 milyon ton buğday üretiliyor. Bu nedenle de tahıl ambarı olarak bilinen Konya’da geçen yıl temmuz- aralık ayı arası 80 milimetre yağış düşerken bu yıl 30 milimetre yağış oldu. Yağış yetersizliğinden dolayı kuraklık tehlikesinin baş gösterdiği kentte rekoltede de düşüş bekleniyor.  
 • 03Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - HaberKaratay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, Konya Ovası’nın 6 aydır yeterli yağış almadığını belirtti. Kurak bir dönemi geçirdiklerini ifade eden Kavuneker, şunları söyledi: 
 • 04Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - Haber“Çok kurak bir dönem geçiriyoruz. Bir tek Ilgın ilçemizde yağış var. Diğer ilçelerimizde çisentiyle geçmiş. Tohumlarda yüzde 10 ila 20’lere yakın bozulma başladı. Çünkü yağış olmadığı için çimlenemedi. Yer altı kuyusu olanlar arazilerini suladı, buğdaylar çimlendi. Onlar kurtardı; ama sulanamayan arazilerde çok büyük bir sıkıntı başladı.  
 • 05Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - HaberKonya Ovası’na dış havzalardan, Mavi Tünelimizden su geldi. Ermenek ve diğer 2 tane su tünelimiz var. Bunlar da gelirse bu bölge hızlı bir şekilde suya kavuşması lazım. Diğer taraftan da Kızılırmak’tan Kulu Cihanbeyli, Altınekin, Sarayönü, Ilgın, Kadınhanı ilçelerinde de hızlı bir şekilde çalışma yapılır, hızlı bir şekilde sulanacak olursa Türkiye’nin boşa akan akarsuları, nehirleri ve gölleri tarımda kullanılırsa ülke sıkıntı çekmez, kıtlık çekmez.”  
 • 06Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - Haber‘YAĞIŞ OLMAZSA  REKOLTE DİYE BİR ŞEY KALMAYACAK’Yağış olmadığı takdirde rekoltenin de olmayacağını ifade eden Rıfat Kavuneker, “Küresel ısınma yüzünden dünya genelinde suların sıkıntıya düşeceği söyleniyor. Bizim hızlı bir şekilde suya yatırım yapmamız gerekiyor. Türkiye vatandaşlarına Türk milletine rica ediyorum; mutlaka küçüğünden, büyüğüne kadar suları tasarruflu kullanalım. Çünkü gün geçtikçe sıkıntıya gidiyor. Ben aynı zamanda çiftçiyim. Geçen hafta arazide gözlemlerime göre çimlenmeyen, bozulan ürünler var. 31 ilçemizin 28’ine yakın yağış yoktu. 
 • 07Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - HaberTabiri caizse Konya Ovası alarm veriyor. Yetkililerden ricamız acilen bu bölgeye ve ihtiyaç olan bölgelere su aktarılması gerekiyor. Bir an önce tedbir alınması lazım. Mavi Tünel olmasaydı, Konya’nın Çumra ve Karatay ilçelerinde tarım bitmiş olacaktı. Allah’tan ümit kesilmez; ama yüzde 10’luk bir rekolte düştü. Yağış olmazsa gelmezse rekolte diye bir şey kalmayacak.” diye konuştu.  
 • 08Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - Haber‘YAĞIŞ ALINMAMASI DURUMUNDA, REKOLTE KAYBI YÜZDE 40’LARA ULAŞABİLİR’Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murak Akbulut da, 2019 yılında 80 milimetre alınan yağışın bu yıl 30 milimetreye kadar düştüğünü söyledi. Akbulut, “Konya bölgesi olarak 2 milyon 200 bin hektarlık bir ekim alanına sahibiz. Maalesef geçen yıla kıyasladığımız zaman temmuz ayından bu döneme kadar 80 milimetre kadar aldığımız yağışın, bu sene 30 milimetrelerde olduğunu görüyoruz. Dün bir yağış bekliyorduk. Bu yağıştan da yeterli verim elde edemedik. Önümüzdeki hafta sonu yine böyle bir yağış bekliyoruz. 
 • 09Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - HaberBu saatten sonra 2021 sezonu için rekoltede yaklaşık yüzde 10’luk bir verim kaybı beklemek yanlış olmaz. Tabi bu alanlarda üreticimiz adına gerekli yağışı bu saatten sonra da alamazsak, kar yağışını alamazsak bu yüzde 10’luk veri kayıplarının daha fazla bir noktaya gitmesi bizleri çok tedirgin etmelidir. Şu an yüzde 10 olarak bahsetmiş olduğumuz verim kayıplarının yüzde 20, 30, ve 40’lara çıkması kaçınılmazdır. Umarız böyle bir durumla karşılaşmayız. Çünkü Ocak ve Şubat ayında istenilen belli ölçekte kar yağışları, yağmur yağışları geldiği takdirde böyle bir sorunla karşılaşmayız.” dedi.  
  • Son dakika: ÇORAK OVA! Konya Ovası'nda kuraklık alarmı - HaberSULAR ÇEKİLDİ Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi’nde çiftçilik yapan Hami Yılmaz, yer altı sularının çekildiğini belirtti. Yılmaz, “Son zamanlarda kuraklık var. Yağış da yok. Bu mevsimde biz tarlalarımıza yer altı su kuyularından yeniden yağmurlama yaptık. Yer altı suları da eskisi gibi değil. Bundan 10 sene önceki gibi değil. Sular da çekildi. Harman alıyoruz; ama masraf bu sefer ikiye, üçe katlanıyor.” diye konuştu.

About Post Author

Previous post Doğal Yaşam Parkının duvarlarına renk geldi
Next post Gelinciğin yılan avı