Anagold Madencilik tarafından 2010 yılından beri siyanürlü altın üretimi yapılan Erzincan’ın İliç ilçesi Çöpler köyündeki altın madeninin suyundan içen kuşlar ölüyor. Güven İslamoğlu Twitter hesabından ölen kuşların resmini paylaştı.

Altın madeninin siyanürlü suyundan içen kuşlar ölüyor

Erzincan’ın İliç İlçesi’ndeki Avrupa’nın sayılı Türkiye’nin ise ikinci büyük altın madeni olan Çöpler Köyü’ndeki sahadan 2010 yılından beri senede 6.2 ila 6.5 ton arasında altın üretimi yapılıyor. 2018’de tamamlanan sülfit genişleme yatırımı sonucunda madenin ömrü 2040 yılına kadar uzatılmıştı. Maden zaman zaman siyanür kaçağı iddialarıyla kamuoyunun gündeme giriyordu.

İliç, Erzincan kent merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 200 nüfuslu ilçe. Çöpler Maden İşletmesi, ilçeye 8 kilometre uzaklıkta. 230 nüfuslu Çöpler Köyü altın madeni üretiminin başlaması nedeniyle tüm binaları ve müştemilatıyla birlikte Karasu Nehri yakınlarında Gembaşı mevkisine tanışmıştı.

CNN’te “Çevre Dedektifi” programını hazırlayıp sunan Güven İsmanoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İliç’teki altın madeninin siyanürlü atık suyundan içen kuşların öldüğü bilgisini paylaştı.

İslamoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Erzincan’ın İliç İlçesi yakınındaki  Altın Madeninin siyanürlü atık barajından su içen kuşlar ölüyor.  Burası Fırat’ın doğduğu bölge.”

güven

Anagold Madencilik geçtiğimiz yılın Ekim ayından itirabaren, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Ağıl, Harmankaya, Dilli ve Çanakçı köylerinde de altın aramak için sondaj çalışmalarına başlamış, bölge halkı sondaj çalışmalarına karşı mücadele kararı almıştı.

Anagold Madencilik

Anagold Madencilik A.Ş, Çukurdere Madencilik San. Ve Tic.Ltd.Şti. adıyla 2000 yılında Ankara’da kuruldu. Şirket ilk olarak merkezi ABD’nin Denver şehrinde bulunan ve Kanada borsasında işlem gören Anatolia Minerals Development Limited’in Türkiye’de faaliyet gösteren bir alt şirketi olarak madencilik alanında çalışmaya başladı. 2011’de Anatolia Minerals Development ile Avustralya Menkul Kıymetler Borsasına kayıtlı Avustralya’nın en büyük üçüncü altın üreticisi konumunda olan Avoca Resources Limited’in birleşmesi sonucunda ise Alacer Gold Corporation kuruldu. Alacer Gold, Türkiye’de sahip olduğu varlık portföyü ile orta ölçekli bir uluslararası altın üreticisi ve arama şirketi. Şirket Çöpler Maden İşletmesi’ne de sahip. Anagold Madencilik, Alacer Gold ve Lidya Madencilik’in ortak bir kuruluşu olarak Türkiye’deki maden faaliyetlerini yürütmektedir.

kaynak SiyasiHaber

Previous post Köy yolundaki 4 ayı yavrusunu cep telefonu ile görüntülediler
Next post Kaçak avcılar jandarmaya avlandı
%d blogcu bunu beğendi: