Avdoğa Dergisi / Kamil Üçbaş

Sürdürülebilir bir avcılık için el ele..

AVDOĞA DERGİSİ MART / NİSAN 2020 SAYIMIZ ÇIKTI

Sevgili Avcı Dostlar;

Avdoğa dergisi ve Oltacı dergisi olarak içinde bulunduğumuz bu karantinalı, izole vaziyette önlemler dahilinde de olsa 30 yıldır avcı, atıcı, balıkçı, doğaseverin yanında olan bizler dergilerimizi sizlere ulaştırmak için yazarlarımız ve teknik ekibimizin fedakarlıklarıyla özveri ile çalışmaya devam ediyoruz. Bizler bu fedakarlıkları göstererek evlerinizde kaldığınız bu dönemde daha çok okuma imkanına sahip olduğunuzu bilerek tün zorluklara rağmen dergilerimizi sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Bu dönemde sektör üreticileri, toptancı ve av bayileri ekonominin neredeyse durma aşamasına geldiğini yaşayanlar olarak, bizlerinde sizlerden beklentilerimiz var, aboneliklerimizi zamanında yenilemenizi ve yeni okurlar abonelikler konusunda katkı sağlamanızı rica ediyoruz. Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkileyen korona covid -19 virüs salgını yaşantımızı ve hayata bakışımızı değiştirmeye devam ediyor. Dünya genelinde hızla yayılan corona virüs vakası önlemleri dahilinde eğitim, iş ve sosyal yaşantımızı alt üst etmiş durumda. Bununla birlikte yeni bir dönem yaşıyoruz. Bu dönemde izole vaziyette evlerimizde tedbirlerimizi alarak iş ve yaşam mücadelesi imkanlar dahilinde vermeye çalışıyoruz. Durum böyle olunca sosyal faaliyetler, hobilerimizi de mecburiyetten ötelemiş bulunuyoruz. Avcı, atıcı, balıkçı doğaseverler olarak doğayla iç içe yaşamaya alışmış bizlerin kendi, ve sevdiklerimizin sağlıkları için evde kalmanın önemini anlayanlar olarak kurallara uyarak mümkün olduğunca evdeyiz. Evde olmanın ve zaman açısından daha verimli geçirmek için de bir imkan sağladığını düşünerek, sosyal medyayı kullanarak ve iletişim araçlarıyla birlikte işbirliklerini geliştirip avcı, atıcı, balıkçı ve doğaseverler ve sektör sorunlarını dile getirecek ortamlar sağlayıp daha önceleri iş güç koşturmacası içinde gerekli zamanı ayıramadığımız konuların geniş kitlelerle değerlendirip çözümleri konusunda fikir birliktelikleri ve dayanışma imkanları sağlama fırsatını da değerlendirmeliyiz.

Konfederasyonlar, federasyonlar, dernekler ve sosyal medya grupları öncülüklerinde her konunun irdelenmesi imkanını yaratmalıyız.

Bu ortamda en çok etkilenen sektörlerin başında gelen av ve balıkçılık ürünleri üreticisi ve satıcılarıdır. Özellikle oltacı dostların kurallara uyarak balık avına gidememesi nedeniyle binlerce bu işten ekmeğini kazanan sektör temsilcileri av bayileri maddi anlamda zarar görmelerine sebep olmaktadır. Amatör olta balıkçılığının yeni belirlenecek kurallar dahilinde serbest bırakılmasını tabep etmeliyiz. Avcı, balıkçı dostlarımızın bu dönemde birlik beraberlik anlayışı içinde sektöründe ayakta kalması için imkanları dahilinde ileride kullanabilecekleri malzemeleri alarak katkı sağlamalarını diliyoruz. “BİRLİKTE DAHA DA GÜÇLÜYÜZ” Sağlıklı günler dileklerimle..

Sevgi ve Saygılarımla Tevfik ÜÇBAŞ

6 Editör’den Tevfik ÜÇBAŞ

8 Giresun Dağlarında Kralın Peşinde Özgür EFENDİOĞLU

14 Sezonu Yeşilbaşla Kapattık Nurettin ARIKAN

18 Doğaya Dönüş Arzu İPEK

20 Tan-Breb Nuri ÖNEL

24 Rasgele Oktay AYÇAKMAK

30 Mazı Dağı’ndaki Keklik Avı Mustafa ÖZKAN

34 İngiliz Spinger Spaniel Uğur BARUTÇU

44 Tavşan Avında Şike Kemal ÖZÇETİN

50 Amatörce Fişek Doldurmak Hristo YUVANIDIS

58  Bladesandaxe İzzet ALKAN

65 Doğada Üç Kişi Ahmet KOLAĞASIOĞLU

72 Kırmızı Nokta (RedHot)Nedir ? Nejat ÜNER

94 Anadolunun Kuşları Fatih ORBAY

102 Steyr Monobloc Kemal ELİTEMİZ

112 Gürük Dağı’ndaki Ayı Avı Hayati PİRSELİMOĞLU

116 Tükrük Otu Prof. Dr. Zeki ÖZER

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

%d blogcu bunu beğendi: