YAZDAN KALMA

Her yıl olduğu gibi bu yılda dostluklar,av doğa,avlar, mekanlar, güzel anılarla pekiştirdiğimiz,esasen bizler için bir yaşam tarzı olan  adı sadece av sezonu olan,avlanma sezonunun sonlarına geldik.

Bende çok fazla geciktirmeden kısır geçen avlanma sezonumuza ait anılarımızdan Anadolu bıldırcın avımızı kaleme almak istedım.Öncelikle değinmeden geçemeyeceğim bir kaç konuyu paylaşmak isterim.

Sürekli değişen coğrafi ve iklim şartları,çevresel etkenlere bağlı ekolojik dengenin sürekli bozulmaya devam etmesi,kimyasal ilaçlama,fabrika atıkları,yanlış tarım ve sulama politikarı,sürekli değişen imar ve tarım yasaları ileyaşam alanlarının  daraltılmasıav hayvanlarının popülasyonlarını  etkilediği inkar edilemez bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu büyük etkenlere bağlı av popülasyonu olarak her geçen yıl bir önceki yılı aratır olmaktadır.Peki bu hususlarda etkin olarak neler yapılabilir ? Bu sorunun cevabı o kadar  kapsamlıki cevaplamaya kalksak günlerce hazırlanıp,tartışılıp,açılımını yapıp hedefler belirlendikten sonra hayata geçmesi yıllar alacağından ve bununla ilgili onlarca kurum,stk,dernek vb. olduğundan her birey kendi adına neler yapabilir ona dikkat çekmek istiyorum.

Kanımca kendini avcı olarak addeden bizlerin doğaya saygısı,kendine saygısıdır.Çevre temizliği kendi bireysel temizliğidir.Yasal  avlanma limiti kendi vicdani limitidir.Hani  halkarasında kullandığımız “Herkes kendi kapısının önünü süpürürse kirli sokak kalmaz“ lafı vardır.Her av doğa sever  kendi ahlaki avlanma tarzını genişletirse  gelecek nesillerede aktarılacak bir avcılık anlayışını benimsetmiş oluruz.Önceliğimiz ava ve çevreye saygı olmalıdır diye düşünüyorum.

Bizde sonbahar aylarının başına denk gelen avlanma sezonu açılışını bıldırcın avından yana tercih edenlerdeniz.Her zamanki gibi hafta içinden yasal izinler alındı gün geldi çattı.Hazırlıklar yapıldı.Sabır ile beklediğimiz yola çıkmıştık.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ ŞUBAT 2020 201. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

Previous post Ördek Avı Ne İster? / Oktay AYÇAKMAK
Next post Yaban Hayatına Anlamlı Destek / Yücel CANVAR
%d blogcu bunu beğendi: