Home / avcılık atıcılık / Avcılıkta Şans / Hristo YUVANIDIS

Avcılıkta Şans / Hristo YUVANIDIS

Avcılıkta Şans

Zamanımızın avcısı her ne kadar işi şansa bırakmamaya gayret ediyorsa da avcılıkta şans mevhumu o kadar kuvvetlidir ki avcının başarılı veya başarısız, yani başkalarının gözünde iyi veya kötü olarak değerlendirilmesinde genellikle baş rolü oynar.

Tabii ki bu avcının her zaman şanslı veya her zaman şanssız olmasına bağlıdır. Zira avcılıkta her gün başka bir gündür. Günlük yaşantımızda bazen tek bir gün hayatımızın değişmesi için yeterlidir. Piyangoyu kazanmak veya hayati bir fırsatı yakalamak gibi. Oysa avda her gün sıfırdan başlar.

Ne var ki eskiden avın bol olduğu zamanlarda avda şans o kadar önemli değildi. Avcının tüfeği “çakar almaz” mühimmatı “patlamaz” olduğu devirlerde kaldırılan avın vurulmaması o kadar önemli değildi. Zira birkaç dakika içerisinde çıkacak başka bir av olacaktı. Yine de eski avcıların mühimmatları avlarından daha değerliydi. Genellikle kaçırdıkları avları için değil boşa harcanan fişekleri için üzülürlerdi.

Eski avcılar kuşların konabilecekleri, tavşanların yatacakları yerleri çok iyi bildiklerinden herhangi bir olumsuzluğu şansa yüklerlerdi.

Tavşanın veya çulluğun yanlarına aldıkları ve başka başka yerlere yönelttikleri “acemi” tarafından kaldırılması, ideal bir av gününde aniden yağmurun bastırması gibi.

Bu eski avcıların hayatları boyunca aldıkları kulaktan dolma pratik bilgileri kendilerine artardı bile. Oysa zamanımızda avcılık birçok bilgiden, bilimden oluşmaktadır. Artık her avcı hem doktor, hem veteriner, hem biyolog, hem psikolog (hiç olmazsa kendisi için) hem meteoroloji uzmanı, hem uzun yol şoförüdür. Gençliğimde bir de tamirci olmak da vardı. Arabalarımızda bulundurduğumuz envai çeşit alet ve edevatın yanında yedek endüksiyon bobini, buji, platik, meksefe, silecek kolu, vantilatör kayışı, motor yağı, hidrolik yağı bulunurdu. (Bunların hepsinin en az bir-iki defa dağbaşında kullanmak zorunda kaldığımı samimiyetle söyleyebilirim.) Bunların dışında arabamda her ava çıktığımda havasını kontrol ettiğim iki adet stepne bulundururdum.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ ŞUBAT 2020 201. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

BEK AVI / Serkan CANKURT

BEK AVI Bir gün öncesinden hazırlığımı eksiksiz yaparak malzemelerimi aracıma özenle yerleştirdikten sonra yoğun mesaim …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..