Home / yaban hayatı / Tavşanlar Nasıl Tükeniyor? / Yavuz ALTINIŞIK

Tavşanlar Nasıl Tükeniyor? / Yavuz ALTINIŞIK

Tavşanlar Nasıl Tükeniyor?

Yılda 4-5 batın yavru yapan yabani tavşanlar, her seferinde 3-6 yavru dünyaya getiriyorlar. 5×5=25, yani bir tavşan yılda ortalama 20-25 yavru yapıyor. Üreme kabiliyetleri çok yüksek. Elbette bu yavrulardan bazıları doğal sebeplerle ve hastalıklar ile ölüyordur. Bazıları da doğadaki avcıların besini oluyordur. Bu etkenlerin tavşan neslinin azalmasına değil de, dengede kalmasına etkisi vardır.

Tavşan neslinin azalmasına, hatta bazı yerlerde adeta kurutulmasına etki eden en büyük etken ”far avcılığı”dır! Aslında bu bir avcılık ta değildir. Bu yapılan düpedüz vahşettir, katliamdır… Yaz-kış demeden bazı vahşi yamyamların yaptığı bu fiil, tavşan nüfusunun azalmasının en büyük sebebidir. Yasal avcılık ile, zamanında-mevsiminde avlanmak ile tavşan nesli azalmaz. Çünkü tavşan avı yasal olarak 15 Ekim ile 15 Ocak tarihleri arasında haftanın 3 günü ve günlük 1 adet vurmak şartıyla yasaldır.. Tabii bu şekilde tavşan avlamak kolay değildir. Bir sezonda 3-4 tane vuramayan tavşan avcıları vardır. Çünkü tavşanlar gece beslenir, gündüz ise en iyi şekilde bir yere saklanarak geceyi bekler. Bazen tavşanın 1 metre yanından geçseniz kalkmaz. Yaradanın bir lütfu olarak üstün bir kamufle yetenekleri vardır. Kolay kolay her göz onları yattığı yerde göremez. Bazen bir avcı akşama kadar dolaşır, bir tane tavşan bile kaldıramaz, göremez.. Far(kuvvetli ışık kaynağı) ile tavşan vurmak ise çok kolay ve basittir. Gündüz boyunca siperinde yatan tavşanlar, beslenebilmek için hava kararınca saklandıkları yerden çıkıp besinin bol olduğu çayır ve tarla kenarlarına, düzlük alanlara gelirler. Gece onlar için emniyet demektir. Bunu bilen vahşi ruhlu yamyamlar, genellikle bir araç ile tavşanların bulunduğu araziyi gezerek ışıkla tavşan ararlar ve bulmaları da çok kolay olur. Gece olduğu için tavşanlar kaçmaz ve gözüne far tutulunca geçici körlük yaşarlar. Tabi caniler kolayca vururlar.. Böyle şekilde gecede 20-30 vuranlar varmış.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ ARALIK 2019 199. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..