1980’li yıllar safkan av köpeğinin mumla arandığı dönemlerdi. Türkiye’de bulunan sayılı safkanlar sadece büyük illerde, çoğunlukla Rum vatandaşlarımızın sahip olduğu veya ülkede bulunan Alman, İngiliz, Fransız ya da diğer ülke vatandaşlarının beraberinde getirdiği köpeklerden temin edilen hayvanlardı. Bir kısmı da yabancı askeri üslerin olduğu Adana, Sinop gibi bazı merkezlerde sayılı kişilerin elinde idi. Av köpeği yetiştiriciliğine gönül veren Ali Bürkev gibi büyüklerimiz şartları zorlama pahasına ya kendileri gidip ya da sipariş ederek yurt dışından iyi safkanlar getiriyorlardı ancak Anadolu’daki avcıların bunlara ulaşması çok zordu.  Anadolu’ da  il bazında avcılarda toplasanız iki elin parmağını geçmeyecek kadar av köpeği vardı ve bunların sadece birkaç tanesi kayda değer safkanlardı. İlginçtir ki, avcının ve köpeğin az bulunduğu dönemlerde şimdilerde yüzüne bile bakmayacağımız bu köpekler çılgın gibi av yaparlardı çünkü kırılma ve dejenerasyon fazla değildi.

Dönelim günümüze: 1990’lar ile beraber kitle iletişim araçlarının çığ gibi art-ması, sosyal medyanın en ücra köşelere kadar yayılması herkesin bilgi belge ve gör-sellere hiç çaba sarf etmeden ulaşımını sağladı. Araya bir parantez açarsak; yaklaşık 45 yıldır eline geçen her tür hayvanı beslemiş bir hayvan delisi olarak şunu bilir ve inanırım ki Türk Milleti sevdiği hayvan için sırtındaki ceketi satar, paraya kıyar ve kendince bulduğunun en iyisini alır. Maalesef ki idame etme ve geliştirme konusunda aynı hırs ve istikrarı da asla göstermez. Çünkü araştırmayı, okumayı, analizi sevmez. Biz hep hazırcıyızdır. Köpek olsun, tavuk, horoz, güvercin, kanarya, muhabbet kuşu, at fark etmez. Bu merak ve çılgınlıkla insanlar sosyal medyada görsel anlamda beğeni kazanan köpekleri takip edip delice köpek satın almaya başladılar.

80’lerde ve 90’larda Ali Bürkev Ağabeyin köpekleri efsane gibiydiler. 90’larda Doğu Bloku’ nun dağılmasıyla pek çok köpek girişi oldu Türkiye’ ye. 2000 lerde artık safkanlara ulaşmak çok kolaydı. 2010’un başlarından itibaren birkaç kişinin özellikle Sırbistan’dan getirtip sosyal medya ve YabanTV’ de videosunu paylaştığı bazı köpekler adeta fenomen oldular.  İsim belirtmek hoş olmayacağından yazmayalım; bir seter vardı ki bu köpek eşleşmekten nefes alamaz hale gelmişti, bir puanter vardı ki neredeyse tüm Türkiye avcıları sosyal medya video ve fotoğrafları ile Yaban TV yayınlarından bu köpeği tanıyordu. Bazı arkadaşların yaşadıkları il ve evleri meralara ulaşmaya, işleri meralarda zaman harcamaya çok müsaitti. Takdir ederim ki çok iyi görsel fotoğraf ve filmler ile köpeklerinin tanıtım ve pazarlamasını çok başarılı yaptılar.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ ARALIK 2019 199. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Post Author

Previous post Tavşanlar Nasıl Tükeniyor? / Yavuz ALTINIŞIK
Next post Gordon Seter / Uğur BARUTÇU
%d blogcu bunu beğendi: