ÜVEYİK AVI / Oğuz Okan TEMEL

ÜVEYİK AVI

Oğuz Okan TEMEL

2018-2019 yılının  ilk sezon açılışı için ikamet  ettiğim adresimden İstanbul’dan av yapacağım meraya  doğru yola çıktım. Her avcı da olduğu gibi bende  üyevik avına kavuşacağım için oldukça heyecanlıydım. Mayıs ayının başı gibi ülkemize  yavru yapmak için gelen üyevikler Eylül ayının sonuna kadar meralarda  görmeniz mümkün.

Daha öne düşünüp plan yaptığım yer  bu sene yine Ayçiçek, yani gündöndü ekiliydi. Üyevik avı için olmazsa olamazı keşifdir,  eğer bu 3’lü kombinasyonu yakaladıysanız üyevik vurabilme ihtimaliniz yüksek, bulduğunuz merada ilk kurumuş ayçiçek tarlası ve  orman ve su yakınsa üyevik vurma şansınız yüksektir. Ufak bir tabure ve gizlenmeniz için  becene yaparsanız. Üyevik avı yapmanız daha kolay olacaktır.

Sizin ani hareketiniz ve sizi fark etmesi üyevik için çok kolaydır. O yüzden iyi kamufle  olmanız lazım, giyebileceğiniz kıyafetler av yapacağınız ortamla uyum içinde olması lazım, aksı taktirde  sizi fark edecektir.

Keşif yaptığım yer üyevik avı için çok uygun ve üyevikpopilasyonu iyi,  limitler dahilde  av yapacağıma inanıyordum ve açılış günü benim doğum günüm olduğu için şans benden yana olacağına çok inanıyordum. Sabah şafak sökülmeden  av yapacağım meraya geldim. Akşamdan beri hava tahminleri bakma rahmet sürekli yağmur gösteriyordu.

Sabah gün doğumu ile birlikte tüfekler patlamaya başladı ve beni daha da  heyacanıma heyecan katıyordu. Üyevik ve ördek avları vazgeçilmez avlarımdandır. Üyevikavı  hızlı uçuşu ve diğer avlara göre zor oluşu birden fazla fişek artırması tercih edilme sebeblerimdendir. 

Şok ve fişek seçimlerine gelecek olursak üyevik avı için 66 cm veya 71 cm namlu uygun olacaktır. Fişek seçimi için 7-8 numara 24-28 gram uygundur. Ben tercih ettiğim fişek seçimi  7 numara 24 gram trap fişeği  hızlı fişek olduğu için iyi verim sonuçlar  alıyorum. Yanlız şunu unutmamak gerekir, hızlı uçan  bu kuş için iyi bir önleme yapmak vuruş oranı artırmaktadır. Sabah gündoğumu ile birlikte atış alanıma girebilecek pozisyonlara atış imkanı buldum.

Saat 08.00 itibari ile yağmur iyice bastırınca avı bırakıp  bir ağaç aldında yağmurun dinmesine bekledim, ama  yağmurun dineceği yoktu.

Saat 10 sularında avı bırakmak durumunda kaldım. Neyse ki ilk nasibimi almıştım, neyse ki av sahasından çıkıp kahvaltı yapmak için eve geldim.

Annem nefis hazırlamış olduğu peçkata pişirmiş olduğu köy sütü ile  kahvaltımızı yaptık.

Akşam avını yapmak için dinlenmeye çekildim ve saat 16.00 sularında yağmur  tahminleri daha çok göstermesi üzerine ilk hafta üyevik avımı limitleri doldurmadan kapatmak durumda kaldım.

Olsun doğa da bile olmak bana mutluluk veriyor… 

Doğa ve sporlarına gönül vermiş dostlara selam selam olsun rastgele…

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ KASIM 2019 198. SAYISINDAABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz
tps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Post Author

Previous post “Erzuruma Gidakmi, Çağ Kebabı Yiyakmi” / Yasin BİLBAY
Next post SEZONU YEŞİLLE AÇTIK / Nurettin ARIKAN