SİLAH TURİZMİ / Nejat Üner

SİLAH TURİZMİ

Nejat Üner

Böyle bir yazı başlığını görünce, hayda bu da ne demek oluyor şimdi diye kendinize sorabilir, Av ve Doğa konularını işleyen böyle bir mecmuada böyle bir yazıya da ne gerek var ve haydi silahı anladık da turizmi de ne oluyormuş diyebilirsiniz.

Bende size yazının asıl ne demek istediğini anlatabilmek için aşağıdaki açıklamaları yapmamın gerekli olduğunu ve sizlerin de yazının tamamını okuduktan sonra ne demek istediğimi anlayacağınızı varsayıyorum.

Turizm nedir?

Turizm Latince “Tornus” kelimesinden gelmektedir. Anlamı “dönme hareketi” dir. İngilizce

“tour” (tur) ve “touring” (turing) de bu kelimeden türemiştir. “Tour” dairesel bir hareketi; bazı yörelere yapılan ziyaretleri; iş veya eğlence amacıyla yapılan yer değiştirmeyi ifade eder.

Turizmin değişik tanımları yapılmaktadır. Dünya Turizm Örgütü (WTO) turizmi şöyle tanımlamaktadır:

“Turizm; sürekli kalışa dönüşmemek ve gelir getirici hiçbir uğraşıda bulunmamak şartı ile bireylerin geçici süre konaklamalarından doğan olay ve ilişkilerin tümüdür.”

Tanımda sözü edilen konaklamalar, kazanç sağlama amacına yönelik değildir. Konaklama geçici bir süre içindir, geziyi yapan ve konaklayan kişi bir süre sonra yaşadığı yere döner. Öğrenim amacıyla uzun süreli konaklamalar, iş arama amacıyla yapılan geziler turizmin kapsamına girmez.

Turist, turizm olayını yaşayıp gerçekleştiren kişidir.

Turizmin doğmasına neden olan olaylar şunlardır:

a. İnsanların eğlenme ve dinlenme istekleri,

b. Sağlık veya hava değişimi için yer değiştirmeler,

c. Spor, sanat ve kültürel etkinlikler,

d. İnceleme ve araştırma için yapılan geziler,

e. Kutsal sayılan yerleri ziyaretler,

f. Kongre veya toplantılar,

g. İş için yapılan geziler.

Turistlerin her türlü gereksinimlerini karşılamak üzere yapılmış işletmelerin tümüne ağırlama endüstrisi adı verilir.

1960’lardan sonra dünya turizmi, büyük bir tırmanışa geçmiştir. Bugün bütün dünyada gelişmekte olan turizm, ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bireysel Turizm: Bireysel turizme katılma söz konusudur. Bu kişiler yeni yerler görme, macera arama veya buna benzer sebeplerden turizme bireysel olarak katılmaktadırlar.

Kitle Turizmi: Çok sayıda ve birbirini tanımayan insanların bir araya gelerek yapmış oldukları turizm hareketi kitle turizmi olarak adlandırılır. Kitle turizmi genellikle seyahat acenteleri tarafından düzenlenir.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ KASIM 2019 198. SAYISINDAABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz
tps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Post Author

Previous post SEZONU YEŞİLLE AÇTIK / Nurettin ARIKAN
Next post Verimlilik ve Teknoloji Fuarı 2019 / Tevfik ÜÇBAŞ