Pratik Atış Sporları / Mustafa Yiğit ERASLAN

Pratik Atış Sporları

Mustafa Yiğit ERASLAN

Pratik Atış Sporları oldukça popüler ve yaygındır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da her hafta onlarca maç yapılmaktadır. Pratik Atış Sporları, olimpik bir spor olmamakla birlikte kendi federasyonu olan ve bütün dünyadaki insanları birleştiren keyifli, disiplinli ve adrenalin doludur.

Bu spor dalına dâhil olan disiplinler…

• IPSC (International PracticalShootingConfederation),

• IDPA (International DefensivePistolAssociation),

• Steal Challenge,

• USPSA (United StatesPracticalShootingAssociation).

Bu spor disiplinlerinde temel kurallar ayniyet göstermekle birlikte, uygulama içerikleri farklılıklar içerebilir. Bu sporun icrası için özel silah kullanmaya gerek yoktur. Sahibi olduğunuz taşıma silahınızla bile bu sporun icrası mümkündür.

Bu spor disiplinlerinde en önemli husus güvenlik hususudur. Güvenlik konusunda azami dikkatlerle tanzim edilen kurallarla, bugüne kadar bu spor kazasız icra edilmiştir. Hal böyle olunca, bu spor dalına en güvenli spor dalı diyebiliriz. Sporcuların disiplinli çalışmaları ve azami ihtimamları sayesinde önemli gelişmeler kaydetmiştir. Silah kelimesi zihinlerde yer bulduğunda akıllara gelen suç imgesi, bu spor dalı sayesinde yok olmuştur. Bu yüzden sporcunun silah kelimesini duyduğunda aklına zarar vermek ya da hukuka aykırılık gelmez, silah kelimesinden anlaşılan şey silahın sportif bir malzeme olmasından öteye geçmez.

Silah nesnesinin kriminal bir unsur olarak zarar verici ve acı çekmeye sebebiyet veren bir araç olarak görülmemesi, spor dünyasında faaliyet gösterenlerin duygu ve düşüncelerini anlatmaya yeter.

Güvenliğe verilen aşırı ehemmiyet, sporcunun normal hayatında da dikkat etmesi gereken hassasiyet konusunda bizlere ipucu veriyor. Bu disiplinle ruhu ve bedeni terbiye olan bir sporcu, silahına normal hayatta da gerekli önem ve özeni gösterip tedbir alarak kazalara ve nahoş olayların olmasına engel olur. Bu yüzden bir sporcu asla silahını, silahının boş olduğundan emin olsa dahi bir canlıya doğrultmaz, silahını suç unsuru olarak kullanmaz.

Bu spor dalı, daha çok açık havada, birden fazla parkurda ve çoğunlukla hareketli olarak icra edilen, birden fazla hedefin isabet oranları ve zaman süreci dikkate alınarak yapılan bir spordur. Sporcuları, milliyet ve ırkına bakmadan birleştiren, dostluk bağıyla kenetleyen keyifli bir spor dalıdır. Bu spor dalındaki dostluk ve arkadaşlık bağları sınırları aşmış, insanları birbirine yaklaştırmıştır. Bütün adrenalin sporlarında olduğu gibi bu sporun ruhundaki tehlike sınırları hem insan bedenindeki adrenalin hormonlarını tetiklemekte hem de dostluk ve arkadaşlık bağlarını sıkı bir şekilde sağlamlaştırmaktadır. Bu spor disiplinlerinde başarılı bir sporcu olabilmek için hem yoğun antrenman yapmak hem de kararlı ve istikrarlı bir ruha sahip olmak gerekir. Antrenmanlar devamlı ve sıklıkla yapılmazsa, kazanılan becerilerin kısa sürede kaybolacağı hiç unutulmamalıdır.

Yukarıda anlattığım hususlar bu spor dalına genel bakışı göstermektedir. Fakat bu sporun bir de savunma yönü vardır ve bu konu tartışılmaz bir husustur. Bu yüzden silahını bedeninin bir uzvu gibi kullanabilen sporcunun kendisini korumaktan aciz olduğunu düşünmek, gerçeklerle örtüşmeyen bir düşüncedir.

ÜLKEMİZ BU SPORUN NERESİNDEDİR?

Bu spor maalesef ülkemizde çok büyük zorluklar nedeniyle istenilen seviyede yapılmamaktadır. Türkiye’de bu sporun icra edilebileceği açık poligon, antrenman sahaları bulunmaması nedeniyle çoklu parkurlu yarışmalar yapılamamakta, antrenmanların yapılmasında güçlük çekilmektedir. Avrupa ve Amerika’da hemen hemen her şehirde açık poligon ve antrenman sahaları bulunmasına rağmen ülkemizde sporcuların maç ve antrenman yapabileceği sahaların yeterince olmaması acı vericidir.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ KASIM 2019 198. SAYISINDAABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz
tps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Post Author

Previous post Hopa Esenkıyı Köyünde 55 Atmaca Düzenlenen Törenle Doğaya Salındı / Hayati AKBAŞ
Next post Nallıhan Kuş Cenneti’nde düzenlenen 6. Foto Safari Ödülleri verildi / Tevfik ÜÇBAŞ