Avdoğa Dergisi / Kamil Üçbaş

Sürdürülebilir bir avcılık için el ele..

İzzet ALKAN / TARIK HAZNEDAR

İzzet ALKAN

TARIK HAZNEDAR

Sayın okurlarım; bu sayımızda Tarık Haznedar  kardeşimizi  sizlere  tanıtmak istiyorum.

Ava olan ilgisi nedeniyle bıçak yapımına merak saran ve kendi bıçağımı yapabilirim hevesi ile severek ve isteyerek yapan kardeşimize kendisini ve bu işlere girişini, neler yaptığını bizlere anlatmasını istedim. Bakalım neler anlatmış, keyifle okuyalım;

“Merhaba değerli av ve doğa severler; ben Tarık HAZNEDAR, 1983 Balıkesir doğumluyum.

Küçüklüğümden itibaren ava ve doğaya ilgili baba ve abiler arasında büyüdüm. Fakat o hızlı döneme yıl itibarı ile yetişemedim. Hafızamda babamın fişek bastığı pres, üstünde keklik olan barut ve fişek kutuları hep yer etti.

12 yaşında abimin işlettiği torna dükkanı ile tanıştım. O gün bugündür, bende tornacıyım. Eğitimimi Balıkesir Endüstri Meslek Lisesinin, Tesviye Bölümünü 2000 yılında bitirdikten sonra,  işe olan ilgimi ve becerimi daha da geliştirdim.

Her şey ava olan ilgim dolayısıyla bıçaklara merak salmam ile başladı. O kadar metal işlerken bende “kendi bıçağımı yapabilirim” hevesi,  beni ‘Bıçak Sanatı’ forumu ile tanıştırdı. Yüzlerce sayfa ve eşsiz kütüphanesi, bizim gibi her işi makinalarla yapan bireyler olarak, bu işte bant zımpara makinası olmadan olmazsaya çıkarıyordu. O zaman ilk önce bu makinayı yapmalıydım. Yurtdışı imal makinalara hayran hayran bakmak yerine, Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile “Tüketici yaşamak iyi değildir. Üretici olalım.”  sözünün bilinciyle 2013 yılında makinama başladım, yaptım çalıştırdım, tecrübe ettim , bozdum, tekrar yenisini yaptım, revizyon vs… derken 2014 yılında hataları az, işlevselliği fazla, daha önce imalat bazında yapılmamış özelliklerde kompakt bir makina yaptım. Ardından ilk siparişimi aldıktan sonra Türkiye’de bu sektörde “İLK” olma özelliğini taşıyarak imalatına başladım. Ardından farklı iki model daha çıkartarak imal ettiğim Bant Zımpara Makinalarında kullanıcıya 3 farklı seçenek sundum. Aldığım olumlu-olumsuz tepkiler, her bir makinamda daha iyi olmama ve müşteri memnuniyetinin yükselmesine haliyle “HAZNEDAR BANT ZIMPARA MAKİNALARI”nın bir marka olmasına vesile oldu. Tabi bu arada arkamdan gelenlere de  yol göstermeyi ihmal etmedim.

Yurtiçindeki satışlarım haricinde aynı zamanda yurtdışına da yapmaktayım. Gerekli yatırımları yapmaktan geri durmadan daha iyi ve en iyi olma yolunda, ilerlemek hedeflerimden bir tanesi. Bu süreçte kazanımlarımı maddiyat olarak ölçmeden her ilden bir Zanaatkar, bir Usta ile tanışmak beni haliyle memnun ediyor. Bant zımpara makinalarım ticari veya hobi amaçlı bıçak yapımı, maket yapımı, üniversite ve fabrikalarda tercih edilmesinin haklı gururunu yaşıyorum.

Söyleşimi sonlandırırken  “Harika Sanat Eserleriniz İçin İşinizi Kolaylaştırıyoruz” sloganı ile tüm ustalarıma, hobidaşlarıma ve değer verip benimle keyifli bir söyleşide bulunan değerli büyüğüm İzzet ALKAN abime  teşekkür eder ve siz değerli Avdoğa Dergisi okurlarına, bu güzel hobiye gönül vermiş arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum.” 

Kendilerine düşüncelerinden ötürü teşekkür ederken tüm üreticilerimize bu sayfaların açık olduğunu bir kere daha hatırlatmak isterim.

Sağlıkla kalınız aziz dostlarım.

izzetalkan@yahoo.com

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ KASIM 2019 198. SAYISINDAABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz
tps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

%d blogcu bunu beğendi: