Yağmurla Gelenler

Engin OZAN

Değerli Avdoğa okurları, aslında çok gecikmiş olan bu yazıyı sizlerle bu sayıda paylaşmak istedim. Gönlümüzün sultanı olan keklik sezonunun tüm hızıyla devam ettiği bu günlerde 2012 yılında işim nedeniyle yaşadığım yer olan Giresun Bulancak’ta yaptığımız bıldırcın avlarından, avlaklarından ve dostlarımdan bahsetmek istiyorum.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi 2011 yılı işlerin yoğunluğu nedeniyle av yönünden zayıf geçmişti. 2012 yılında ise artık bölgeyi öğrenmiş düzenimizi kurmuştuk. Sezonumuz bıldırcın avı ile başlayacaktı. Fakat coğrafya geçmişte alıştığımız anız, pancar ve soğan tarlalarının aksine avlaklar orman ve fındık bahçelerinin aralarındaki küçük açıklıklardı. Bir taraftan burada nasıl bıldırcın avlayacağımızı düşünürken, diğer taraftan bıldırcının en büyük habercisi olan yağmuru takip ediyorduk. O yüzden bu yazımın başlığı yağmurla gelenler olsun istedim.

Gözümüz gökyüzünde, kulağımız meteorolojide sürekli bıldırcını Karadeniz üzerinden bize getirecek olan hava şartlarını takip eder olmuştuk. Hatta bu takibimiz bazen sınırları aşıyor Karadeniz’in karşı kıyılarına kadar ulaşıyordu. Yağmurlu her hava bıldırcın için bir umut demekti ve biz de umudumuzu Pazarsuyu, Kurtharmanı ve Emecen denilen mevkilerde arıyorduk. Kimi zaman deniz aşırı göçüne bizzat şahit olduğumuz anlar, kimi zaman da göçün yorgunluğu ile konduğu yerden kalkamayan bıldırcınlar ile bu avın çok değişik enstantenelerine şahit oluyorduk.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ KASIM 2019 198. SAYISINDA
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz 

tps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

Previous post SAKALLI ŞEYTAN DRAHTHAAR / Uğur BARUTÇU
Next post TEPEGÖZ / Erkan SARAÇ
%d blogcu bunu beğendi: