YAVRU KÖPEKLERDE TEMEL İTAAT

Merhaba,

Köpeklerde temel itaat hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Temel itaat, köpeğinizin türü, ırkı veya kullanım amacı ne olursa olsun kullanımını ve size yapacağı hizmeti kaliteli hale getirecek çalışmalardır. Saf kan bir yarış atı türünün en iyi özelliklerini taşıyıp muhteşem bir soydan geliyor olsa da üzerine binemiyorsanız hiçbir işe yaramaz.  Sahip olduğunuz av köpeği de genetik olarak her ne kadar harika bir soydan geliyor olsa da size itaat etmiyor ise kendisi için avlanan bir kurttan size avlanmasını beklemek, sahibi olduğunu düşündüğünüz! Av köpeğinden hizmet beklemekten çok fazla farkı yoktur.  Bu sebepten mütevellit köpeğinizin önce temel ve sonra ileri seviye itaatini layıkıyla vermeniz elzemdir.

GÜVEN, ÖZGÜVEN ve CESARET:

Genellikle itaat konusunda karşılaştığım soru, eğitimin hangi sıralama ile olması ve ne zaman başlaması gerektiği şeklinde gelen sorular… Temel itaat aşamasında öğretilecek en önemli tema sosyalleşme ve korkusuzluk olmalıdır. Yavru köpeğinizi olabildiğince şehir ve doğal ortamda gezdirin, çevreyi tanımasını ve insanlarla içli dışlı olmasını sağlamaya çalışmalıyız. Ürkek bir köpek sizin işinizi, eğitim aşamalarını ciddi anlamda zorlayacaktır. Özgüveni yüksek ve cesur bir köpek ise sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır. Bunun yanı sıra cesur bir köpeğin karakterine şekil vermek ve disiplinli bir asker haline getirmek çok kolaydır fakat ürkek bir köpeği gerektiğinde sertçe disipline etmeye çalışmak imkansızdır.

HAYIR:

Köpeğinizin güvenini kazandıktan ve özgüvenini kazandırdıktan sonraki ilk adım “HAYIR” komutunu öğretmek olmalıdır. Bu komut temel ve ileri seviye itaatin tabir-i caiz ise satır başıdır. Yapmasını istemediğiniz bir eylem ve davranış sırasında hemen yanına gidip sert ve yüksek sesle “hayır” komutunu söylerken tıpkı ona annesinin yaptığı gibi ensesinden tutup biraz silkeleyin. Bu onun canını yakmaz, üzüp kırmaz. Bilakis onun başında bir lideri olduğu için onun mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Zira köpekler doğası gereği ya lider ya da sürü bireyi olmak zorundadırlar. Eğer ona hükmedecek bir lider yoksa huzursuz olurlar ve agresifleşmeye başlarlar. Yani birey konumunda olamayacaklarsa ve içinde bulunduğu ortamın lideri yoksa şartlar onu lider olmaya iter ve işler sandığınızdan çok daha zor bir hale gelir.

“hayır” komutu ile birlikte, ensesinden silkelediğiniz yavru yapmakta olduğu ve onaylamadığınız davranışı bırakacak belki de sırt üstü yapıp size teslimiyetini gösterecektir. Bu davranış işlerin iyi gittiğini ve doğru yolda olduğunuzun göstergesidir. Eğer beklediğimizin aksi bir tepki verip teslimiyet göstermezse baskıyı arttırın. Emin olun şimdi yapacağınız her şey, ileride çıkmaza girmesi muhtemel ilişkilerlerinizi yoluna koyacaktır.

GEL: Yavrunuzun bilmesi gereken en temel komutlardan biri “gel” komutudur. Günlük yaşamda, dışarıda ve av esnasında en fazla kullanılan komut olduğunu düşünürsek, aslında öğretilmesi çok basit olan fakat bir o kadarda suistimale açık olan bu komutu, yavrunun belleğine titizlikle işlemek icap eder. Küçük bir yavruya bunu öğretmek çok kolaydır.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ EKİM 2019 SAYISINDA
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıkl
ayınız https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Post Author

Previous post YEŞİLBAŞ VE ELMABAŞ ÖRDEK AVIMIZ
Next post TUNCELİ’NİN AZILISI