19 Mayıs 2021

Avdoğa Dergisi / Kamil Üçbaş

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Malatya’da yeni bir peygamber çiçeği türü keşfedildi

Malatya’nın Hekimhan ilçesindeki Yama Dağı’nda bulunan peygamber çiçeği (mavi kantoron) türünün, yeni bir endemik tür olduğu bildirildi

Malatya'da yeni bir peygamber çiçeği türü keşfedildi

Ege Üniversitesinden (EÜ) yapılan açıklamaya göre, EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım’ın da katıldığı TÜBİTAK projesi kapsamında 2015’te Yama Dağı’nda yapılan çalışma sırasında bulunan peygamber çiçeği incelemeye alındı.

AA’nın haberine göre Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Kuddisi Ertuğrul, Prof. Dr. Tuna Uysal ve Doç. Dr. Emrah Şirin tarafından da değerlendirilen bitkinin yeni bir tür olduğu sonucuna varıldı.

Bilimsel ismi Centaurea hekimhanensis Şirin&Yıldırım olan türün Türkçe ismi Hekimhan Gökbaşı olarak duyuruldu.

Detaylı saha ve laboratuvar çalışmalarının ardından keşif, bilimsel dergi Botanica Serbica’da yayımlanarak bilim dünyasına tanıtıldı.https://6fee996a7a9fe69a2746f2ec3b908756.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Hasan Yıldırım, Türkiye’de 123’ü endemik olmak üzere toplamda 206 peygamber çiçeğinin bulunduğunu belirtti.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Hekimhan Gökbaşı’nın keşfedilişi ile beraber endemik sayısı 124’e ve toplam tür sayısı da 207’ye yükseldi. Bu güzel bitki, 1 hafta önce ismine kavuştu ve bilim camiasına ‘merhaba’ dedi. Memleketim olan Malatya‘ya yeni bir türün daha eklenmesi ayrıca büyük mutluluk verici benim için. 2 yıl önce aynı alanda Hekimhan soğanını (Allium yamadagensis Yıldırım & Ekşi) bilim dünyasına tanıtmıştık. Hekimhan’da yer alan Yama Dağı biyolojik çeşitlilik açısından çok önemli bir nokta. Bu alan maalesef aşırı hayvan otlatma baskısında kalan bir lokasyon. Bunun için bu tarz lokal endemik türlerin nesilleri tehlike altında bulunuyor.”

Peygamber çiçeğinin yeni bir türünü farklı üniversitelerden akademisyenlerin iş birliği ile bilim dünyasına kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da literatüre pek çok endemik türü kazandıran Doç. Dr. Hasan Yıldırım ve çalışmada yer alan diğer akademisyenleri tebrik etti. kaynak habertürk

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..