Home / Genel / Koruma altındaki nilüfer çiçekleri kirlilikle boğuşuyor

Koruma altındaki nilüfer çiçekleri kirlilikle boğuşuyor

Kahramanmaraş’ta kirlilikle boğuşan Bağlama ve Mizmilli göletlerinde koruma altında bulunan nilüfer çiçekleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Koruma altındaki nilüfer çiçekleri kirlilikle boğuşuyor

Pazarcık ilçesine bağlı Çöçelli Mahallesi’ndeki Bağlama Göleti ve Evri Mahallesi’ndeki Mizmili Göleti, nilüfer çiçeklerinin önemli yaşam alanları arasında yer alıyor. Ancak iki göletteki nilüfer çiçekleri kirlilikten dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Endemik bir tür olması nedeniyle yasal koruma altında olan sarı ve beyaz nilüfer çiçeklerini koparmanın cezası ise 73 bin lira. Göletlere atılan atıklar nilüfer çiçeklerinin yaşam döngülerini tahdit ederken, bölge sakinleri durumdan şikayetçi. Çiçeklerin varlığının devam etmesi için bölgenin koruma altına alınması isteyen bölge sakinleri, yetkililerin bir an önce nilüfer çiçekleri ve göletlerle ilgili önlem almasını istiyor.

Evri Mahallesi’nde yaşayan bir vatandaş, “Biz bu göletlerin temizlenmesi istiyoruz. Nilüfer çiçeklerimize dokunulmasın, etrafına bakım yapılıp temizlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Evri Mahallesi Muhtarı Yahya Yurdabakan ise “Biz yıllardır bu bölgenin temizlenmesi için birçok kuruma dilekçe verdik ama hiçbir icraat yok. Doğa güzelliğimiz var burada ve en az 10 çeşit balık türü de yaşıyor. Bu çiçekler akşam olduğunda kapanır gündüz tekrar açar. Bu çiçek Türkiye’de 3 bölgede yetişiyor” dedi.

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

“Mavi kaplumbağa” yağlı boya ile boyanmasıyla ilgili soruştur başlatıldı.

Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’nde kara kaplumbağasının yağlı boya ile boyanmasıyla ilgili inceleme başlatıldı. …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..