Home / avcılık atıcılık / Eber Gölümüzü Çalıyorlar / Ahmet KALAY

Eber Gölümüzü Çalıyorlar / Ahmet KALAY

Eber Gölümüzü Çalıyorlar

Eber gölümüzün derdi bir değilken bir dert daha eklendi. Eklenen dert ise dertlerin en büyüğü oldu…

Bacasız fabrika olan Eber Gölümüzü Türkiye Cumhuriyetinde bilmeyen yoktur.

Doğal Zenginlikleri Ön Planda Olan Eber Gölümüzün Zenginliklerinin Başlıcaları Şunlardır; Avcılık, Balıkçılık, Sülük, Kurbağa, Kamış, Kındıra, Hasır Otu Ana Başlıklarda Sıralanırken Deyim Yerindeyse Öncelik Türkiyemizin  Olmak Üzere Bolvadin, Çay ve Sultandağı ilçelerinin Bel Kemiğidir.

Gölümüz Yörenin Turizim Alanıdır. Türkiyenin Her Yerinden Binlerce Avcı ve Doğa severin Akımına Uğrayan Gölümüz Esnafa Bile Gelir Kaynağı Sağlamaktadır. Gelen  Misafirlerin Sucuğunu, Etini, Kaymağını, Mazotunu, Köy Ekmeğini  ve Hatıralık Eşyalarına  Kadar Alış Verişlerini Sağlamaktadırlar. Köylünün Tek Geçim Kaynağı Olan Eber Gölümüz  2009’dan bu tarafa  Kurumakla Yüz Yüzeyken Bir Dert Daha Eklendi.

Yöre Halkının İzni Dışında Devletimizin Eber Gölünün Toprağını (Torkunu) Bedelsiz İhale ile Bir Şirkete Verilmesi Eklendi. Bu Toprak Alımında Ne Gibi Bir Sıkıntı Yaşanacaktır şöyle özetleyebiliriz;

 Gölün Başlıca Kaynağı Olan Eber Sarısı ve Kamışını Yakarak ve Kazarak Bitki Örtüsü Kaybolacak, Gölün Her Yeri Köstebek Çukuru Yerine Dönerek çukurlar Oluşaçağı Gibi İleride Gölü Tamemen Kurutacaklar ve Komple Gölün Toprağını Alma Calışmasına Gireceklerdir.

 Bunun Olması Demek Binlerce Kişinin Ekmeğinden Olması Köylünün Göç Vermesi, Göç Verilen Köylerin Kapanması Nufus Azalması ve Esnafın Alış Verişinin düşmesi Demektir.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ ARALIK 2019 199. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Avcılıkta Şans / Hristo YUVANIDIS

Avcılıkta Şans Zamanımızın avcısı her ne kadar işi şansa bırakmamaya gayret ediyorsa da avcılıkta şans …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..