Home / Genel / HAKKIMIZI ARARKEN SORUMLULUKLARIMIZIN BİLİNCİNDE OLALIM

HAKKIMIZI ARARKEN SORUMLULUKLARIMIZIN BİLİNCİNDE OLALIM

Yaban hayatı, fazlasıyla yenilenebilir bir doğal kaynak olduğundan, tüm avcılar, her ne kadar adına vahşet denilse de yaban hayatı popülasyonlarını sağlıklı bir dengede kontrol etmeye yardımcı olurlar. Düzenlenmiş ve bilinçli avcılık, yasal ve vicdani limitlerde yapıldığı sürece tehlike altındaki vahşi yaşam popülasyonlarına asla tehdit oluşturmamıştır.

Avlanma sisteminin bilimsel verilere dayanarak kurulması ve işletilmesi, devletin asli görevi olduğu gibi sürdürülebilir olması ve sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi de avcının ve avcılık anafikri ile kurulan STK’ların asli görevidir. Bilinçli yapılan avcılık ekosistem besin zinciri içinde olan veya oyun dışı birçok türün yok olmaktan kurtarılmasına yardımcı olur.

Avcılar, vahşi hayatın korunması için toplumdaki diğer gruplardan daha fazla zaman, para ve çaba harcarlar. Çünkü avcılar doğanın yenilenebilir kaynaklarından faydalanmak içgüdüsü taşıdıklarından kendinlerine fayda sağladıkları coğrafyayı ve içindeki canlıları koruma konusunda davranışsal otomasyon geliştirirler. Bu vesileyle kimi avcı doğrudan kimi avcı ise dolaylı olarak botanikten hayvan bilimine kadar bir çok farklı konuda sahadan veri toplama ve bilgilenme imkanına sahip olmaktadır.

Avcılık etkili bir vahşi yaşam yönetimi aracıdır. Avcılar, vahşi yaşam yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu alandaki bilgileri sunarak da önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu düşünceden hareketle avcılık sisteminin düzenlenmesi, avcının içinde olmadığı veya avcının fikri alınmadan, tamamen hayali veriler ve varsayımlar üzerine yapılan çalışmalarla mümkün değildir. Mümkün gibi görmek ve göstermek doğa ve vahşi yaşam için onulmaz sorunlara davetiye çıkarmaktır.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ EKİM 2019 SAYISINDA
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıkl
ayınız https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Annesinden süt alamayan kuzuyu çoban köpeği emziriyor

Bursa’da annesinden yeterli miktarda süt alamayan kuzuyu çoban köpeği emziriyor.  KAYDETA–A+ İnegöl ilçesinde bir çobanım …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..