Home / Genel / Av Tüfeklerinin Kaderi

Av Tüfeklerinin Kaderi

Sanayileşmenin, CNC gibi elektronik tezgahların hemen hemen her sektörde görülmesinin faydalarını inkar edecek belki bir belki de iki kişi çıkabilir. Fakat sanayileşmenin yanı sıra el sanatlarının, el emeğine göz nuruna dayanan zanaatların körlenmesi, hatta ve hatta bazılarının yok olması bence hiç de hoş bir olay değildir.

Usta – kalfa – çırak ilişkisine dayanan bazı baba meslekleri ayakta durabilmek için çabalıyor ise bunun faydasını en çok görecek olan bizler tüketicileriz.

Ne var ki bu küçük esnafın varlığı ve mücadelesi ülkeden ülkeye değişmekte, bazı ülkelerde daha fazla bazı ülkelerde ise daha az kendini göstermektedir.

Yurtdışındasınız ve arızalı bir tüfek hakkında konuşan kişilerin kulak misafiri olursunuz.

Konu neymiş? Eski bir tüfeğin filanca parçası kırılmış veya yokolmuş dolayısıyla tüfek kullanılamaz durumdadır. Lafa karışıyorsunuz bu sefer onlar size şaşkınlıkla bakıyor.

Her hafta veya her ay çıkan av-silah dergi veya gazetelerinin soru-cevap sahifelerine bakıyorsunuz:

Soru: Efendim amcamdan bana intikal eden falan marka, filan model av tüfeğinin filan parçası kırılmıştır. Sözkonusu parçayı nereden ve nasıl temin edebilirim?Cevap: Söz konusu firma filan tarihte kapandığından…Soru: (Esas itibarıyla aynı)Cevap: Sözkonusu  model artık üretilmediğinden…Soru: (Esas itibarıyla aynı)Cevap: Söz konusu firmanın mamullerinin ithalatçısı falan tarihte vefat ettiğinden…Yani bu durumda kimsenin yapacağı bir şey yoktur. Zaten dergi ve gazetelerden çare arayan kişi vaktiyle oranın bütün tüfek ustalarını gezmiş, dolaşmış ve hepsinden olumsuz cevap almıştır. Peki oraların tüfek ustalarının tüfek üzerinde yapacakları işler nelerdir?Tüfeğin periyodik bakımını yapmak, gevşemiş hareketli parçalarını sıkıştırmak, ayarlamak ve arıza halinde ellerinde varsa veya piyasada bulunuyorsa arızalı parçayı değiştirmek.Şükürler olsun Türkiye’de böyle problemler yoktur. Tüfeğin markası, modeli, yaşı, menşeyi, sorunu, arızası ne olursa olsun onu tamir edecek ustası hazırdır.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ EKİM 2019 SAYISINDA
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıkl
ayınız https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Kocaeli Yeşilova Avcılar ve Atıcılar Derneği İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonuna katılmıştır.

İÇ ANADOLU AV VE YABAN HAYATI FEDERASYONUMUZ EMİN ADIMLARLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.. Kocaeli Yeşilova Avcılar …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..