Home / Genel / Eski Bıldırcın Fırtınaları

Eski Bıldırcın Fırtınaları

Gençlerimizin hayal bile edemedikleri, orta yaşlılarımızın ancak duymuş olabildikleri yaşlılarımızın ise ancak son hallerini görmüş oldukları eski bıldırcın avcılarını, bıldırcın avının mevsimini yaşadığımız bu günlerde aklımıza getirmek, bizleri hangi derecede hüzünlendireceğini bilemem. Fakat İstanbul’un merkezinden 30-40 kilometre bile uzaklıkta olmayan bugünkü Ataköy’den başlayan ve Büyükçekmece’nin doğusuna kadar uzanan Marmara Denizi’nin kıyılarının adeta bıldırcınların istilasına uğradıklarını, 50-60 sene kadar önce bu kuşların ne kadar bol olduklarını düşünmek akıllara durgunluk getireceği kesindir.

Tabii ki Eylül ve Ekim aylarında coğrafyamıza akın eden bıldırcınlar Silivri, Marmara Ereğlisi, Şarköy, Mürefte, Gelibolu gibi Marmara Denizi’nin kıyılarını doldurur, geniş alanlara yayılırdı.

Fakat bu kuşların esas geçidi Küçükçekmece ile Büyükçekmece göllerinin ağızlarının arasında gerçekleşiyordu. Eskiler bu yerlere “Angurya Çiftliği” adını takmışlardı. Haramidere’nin ise adını bir zamanlar taş köprüsünün başında yolcuların yolunu kesen haramilerden (eşkıyalardan) aldığı rivayet edilmektedir.

Nitekim bu yerler bıldırcınların göçlerinde kullandıkları rotalarının üstündeydi. Eski avcılar ifadelerinde bu geçitlerinin bolluğunu pekiştirmek için söz konusu yerlerin altında, bıldırcınları çeken bir mıknatısın bulunduğundan yarı ciddi, yarı şaka söz ederlerdi.

Yazının devamı ve görselleri AVDOĞA DERGİSİ EYLÜL 2019 SAYISINDA
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıkl
ayınız https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Kocaeli Yeşilova Avcılar ve Atıcılar Derneği İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonuna katılmıştır.

İÇ ANADOLU AV VE YABAN HAYATI FEDERASYONUMUZ EMİN ADIMLARLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.. Kocaeli Yeşilova Avcılar …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..