Home / Genel / Avcı ve Av sektörüne Yönelik Artan Baskılar İstanbul Bayrampaşa’da Protesto Edildi. Avdoğa Dergisi ekibi oradaydı..

Avcı ve Av sektörüne Yönelik Artan Baskılar İstanbul Bayrampaşa’da Protesto Edildi. Avdoğa Dergisi ekibi oradaydı..

Avdoğa Dergisi’ne konuşan Marmara Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Başkanı ve Yeşilköy Avcılar Kulübü Başkanı olan Piotr SİEMASZKO, bugün burada böyle bir etkinlik hazırladık, federasyon olarak avcımızı bir araya toplamak istedik. SİEMASZKO’nun duygulandığı ve bir anda gözlerinin dolduğu görüldü; “Rahmetli Kamil ÜÇBAŞ için çok üzüldüm, çok ağladım, kendisine Allah rahmet eylesin, beni ağlatmayın!” dedi
21 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul ve çevre illerden gelen 300 avcı ve avcı dernek temsilcileri Bayrampaşa’da bir parkta toplandı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla kürsüye gelen Kadir ÇİFTÇİ, Marmara Av ve Yaban Hayatı Federasyonu (MAYHF) yönetim kurulu adına yaptığı basın açıklamasında toplanan avcılara seslenerek; “Burada toplanmamızın temel amacı, son aylarda avcı ve av sektörü üzerinde oluşan baskıları kamuoyuyla paylaşarak protesto etmektir.
Bu baskılar önce Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP)’nin üzerinde oluşmakta, sonra da avcıya yansıtılmaktadır, Hiç şüphesiz kara avcılığı 4915 sayılı kanun ile yürütülmekte ve her yıl avcı Ocak ayında ayrı ayrı harç parası ve vize ücreti ödemektir. Türkiye genelinde STK federasyonlarının içinde, faaliyetine başlamadan harç ve vize ödeyen tek kitle avcılardır. Dolayısı ile hem devletine, hem de onlarca sektöre ekmek ve destek vermektedir” diyen ÇİFTÇİ; “Avcılık sürdürülebilinir bir yaban hayatı ve doğa için hayati önem taşımaktadır.” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bilinçli avcı, her zaman doğa ve yaban hayatının bekçisi olmuştur. Çünkü her avcının genlerinde yabanı koruma içgüdüsü vardır. Her avcı doğada adeta bir bahçıvan gibi hasta ve kart yabanı budayarak, sağlıklı bir eko denge oluşmasına fayda sağlamaktadır.
Yine aynı şekilde avcılar, doğada zararlı ile mücadele ettiği gibi yaban popülasyonunu da kontrol altında tutan en önemli unsurlardan biridir. Tüm bu şartları sağlayan, yaban ve doğayı koruyan kollayan avcı camiası için, son zamanlarda bazı hayvansever STK’ları tarafından katil vurgusu yapılması, bizleri derinden üzmüştür. Bilimsel verilere dayanmayan bu STK’lar DKMP’ye siyasal ve politik baskılar yaparak, Milli Av Komisyonu’nu da etkilemişlerdir.
Gerçek olan şudur; bir hayvan neslini yok etmek için o hayvan türünün besin zincirine etki etmek, o zinciri bozmak gerekir. Milyonlarca yıl önce yaşamış dinozorlar bile yaşanan doğa olayının ardından besinlerinin tükenmesi ile yok olmuştur. Oysa kontrollü, bilimsel veriler ve doğru envanter çalışmaları ile yapılan avcılık hiçbir canlı türünün yok olmasına asla neden olmamıştır ve olmayacaktır.
Doğaya ve yaban hayatına avcılar ve avcılık değil, zarar veren etkenler; kimyasal haşere ve tarım ilaçları, uçak ile yapılan tarımsal ilaçlamalar, su kaynakların yok edilmesi ve kirletilmesi, kuş göç yollarına havaalanı ve HES’ler gibi tesisler yapmak, orman ve anız yangınları, iklimsel değişiklikler, taş ocaklarının neden olduğu kirlilik, siyanür ile altın arama, çarpık kentleşme ile insanların yaban hayata giderek yaklaşması, kimyasal atıkların açıkta bırakılması gibi etkenlerdir.” dedi.
ÇİFTÇİ konuşmasını şöyle sürdürdü; “İşte doğayı ve yaban hayatını avcı değil saydığımız bu etkenler yok etmektedir. Olay bu kadar net ve açıktır. Geldiğimiz bu noktada hedefimiz ve ümidimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın doğaya ve yabana zarar veren etkenlerle gerçek anlamda mücadele etmesidir. Bu konuda devletimizin verdiği mücadeleye MAYHF başta olmak üzere tüm av federasyonu ve dernekleriyle birlikte her türlü katkıyı ve desteği vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla arz ederiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Kocaeli Yeşilova Avcılar ve Atıcılar Derneği İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonuna katılmıştır.

İÇ ANADOLU AV VE YABAN HAYATI FEDERASYONUMUZ EMİN ADIMLARLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.. Kocaeli Yeşilova Avcılar …

Avdoğa Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Avcının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..